پایگاه اطلاع رسانی حجة الاسلام و المسلمین دکتر علی بنایی

Switch to desktop Register Login

قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در پسا برجام افزایش خواهد یافت

bargamاجرای برجام پس از فراز و نشیب‌هایی آغاز شد، دورانی که نوید از فضای جدیدی رشد و توسعه اقتصادی برای کشور می‌دهد.

حجت‌الاسلام علی بنایی از افزایش قدرت نرم ایران در دوران پسابرجام سخن می‌گوید و امیدوار است رفع تحریم ها و اجرایی شدن برجام، رونق و چابکی در بخش تولید را به همراه داشته باشد. 
در ادامه متن مصاحبه خبرآنلاین با نماینده سابق مردم قم در مجلس هشتم می‌آید:

 

جناب آقای بنایی بالاخره زمان اجرای برجام فرا رسید و این رویداد تاریخی تحقق یافت، نظر شما در این رابطه چیست؟

نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این روزها در معرض شدیدترین فشارهای منطقه‌ای از ناحیه کشورهای حوزه خلیج فارس دولت های مرتجع منطقه و صهیونیسم قرار دارد و از برجام می توان به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای سیاسی- اقتصادی نظام نام برد. جبهه مخالفان توافق هسته ای در داخل و خارج کشور همراه با گذشت زمان و نزدیک شدن به زمان اجرای توافق، تلاش خویش را برای کاهش آثار مثبت این توافق و یا ناچیز شمردن آن افزایش داد و از تمامی توان خویش بهره برد.

به اعتقاد جنابعالی اجرای برجام مرهون تلاش و خدمات چه کسانی است؟

به اعتقاد بنده مسئله مذاکره با 1+5 در خصوص برنامه هسته ای، یکی از عالی ترین تصمیم های مقام معظم رهبری بود که در بهترین زمان و با استفاده از شرایط مناسب روز دنیا و بهره گیری از تضادها، درگیری ها و اختلاف جناح های داخلی آمریکا صورت گرفت. لذا تبریک موفقیت برجام را در وهله اول بایستی تقدیم رهبری نمود که توانستند در بهترین زمان و در شرایطی که ایران از اقتدار سیاسی ، امنیتی و نظامی برخوردار بود، باب مذاکره را بگشایند. همچنین ایشان توانستند با مدیریت کاملا علمی و کارشناسانه گام های موفقیت در برجام را مدیریت نمایند.

در وهله بعد، این پیروزی را باید تقدیم ملت شریف و بزرگ ایران کرد که با صبوری و بردباری و بصیرت توانست اهداف دشمن را یکی پس از دیگری ناکام بگذارد. بالاخره تبریک این پیروزی شایسته رئیس دولت یازدهم است که با آگاهی نسبت به عمق تحریم های ظالمانه و چینش یک تیم قوی، کارآمد، شجاع و متدین نسبت به احقاق حقوق تضییع شده ملت ایران اقدام کند و بار قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت و تحریم های ضد بشری را علیرغم مشکلات و موانع بسیار از دوش مردم بردارد.

تحلیل شما در رابطه با شرایط بعد از اجرای و پسا برجام چیست؟

کلید واژه نفوذ - که توسط مقام معظم رهبری به عنوان مهم ترین تهدید نظام در سال های پیش رو مطرح گردید- می تواند در افزایش بینش سیاسی جهان امروز ما را یاری سازد. ترس از نفوذ ایران در جهان مع